Víte, co to je vermut a jak se pije?
Španělsko je turisty milované nejen pro svou nádhernou krajinu a bohatou kulturu, ale také pro výtečnou kuchyni. Vždyť kdo by neznal vyhlášené tapas nebo paellu? Jedna důležitá součást španělské gastronomie však ještě pořád zůstává v pozadí. A to zcela neprávem. Jen si sami odpovězte – už jste někdy ochutnali španělský vermut, víte, z čeho se vyrábí nebo jak se pije?
Credit: Bar Magazins, Pexels
Co to je vermut?
Vermut nebo také vermouth je tradiční aromatizované víno, které se během výroby navíc ještě fortifikuje neboli dolihovává. Jeho základem je lehčí bílé či červené víno, které výrobce obohatí o směs specifických bylin (zejména pelyňku), koření, případně ovoce a cukru.
Jak vermut chutná
Výsledkem náročného a poměrně i zdlouhavého výrobního procesu je signifikantní výrazně nahořklá chuť, za kterou stojí právě obsažený pelyněk. Samozřejmě vždy záleží na konkrétním výrobci a jeho receptu. Poměry bylin a koření se tak mohou lišit, stejně jako intenzita hořkosti či doprovodné chuťové tóny (např. citrusové, kávové, balsamikové apod.).
Vermut, nápoj s kořeny až v antice
Dlouhá historie vermutu sahá až do starověkého Řecka a Říma, kde vína aromatizovali pomocí bylinek kvůli jejich léčivým účinkům.
Moderní vermut, jak ho známe dnes, pochází z Itálie, kde byl poprvé vyroben v 18. století italským výrobcem vína Antoniem Benedettem. Benedetto navíc svůj výrobek i pojmenoval, a to velmi příznačně. Slovo „vermut“ totiž pochází z německého slova „Wermut“, což znamená pelyněk (Artemisia absinthium).
Do Španělska se pak vermut dostal díky obchodním stykům a rychle tu získal na popularitě. Asi největší úspěch pak slavil v 19. století v malém katalánském městě Reus, ve kterém se rázem objevily i desítky výrobců vermutů.
Dodnes se největší množství vermutu vyrábí v oblasti Katalánska, kde se stal nezbytnou součástí místní tapas kultury. A je to právě vermut z Reus, který platí za jednu z největších světových delikates na poli vermutů.
Jak se vermut vyrábí?
Jak už jsme si řekli na začátku, vermut se vyrábí z bílého či červeného lehkého vína, které je aromatizováno nejrůznějšími bylinami a kořením. Mezi nejčastěji používané ingredience patří pelyněk, heřmánek, skořice, kardamom a hřebíček. Výjimkou však nejsou ani květy či ovoce.
Od fermentace až po maceraci
Celý výrobní proces začíná fermentací hroznové šťávy, která se následně smíchá s bylinami a kořením. Vzniklá směs se nechá po dobu několika týdnů až měsíců macerovat, aby se do vína dostalo co nejvíce chutí a vůní.
Po maceraci se vermut filtruje a přidává se do něj alkohol (fortifikace). V některých případech se dokonce ještě nechává zrát v dubových sudech, což mu dodává komplexnější chuťový profil.
Tip: Takto vyzrálou lahůdku si můžete dopřát dokonce i u nás. Karamelově tmavý Vermouth Reserva chutná jako kandované ovoce s kapkou balzamika.
Španělský vermut, to je oč tu běží
Vermut v poslední době zažívá comeback nejen v Evropě, ale i po celém světě. Ačkoli je tento alkoholický nápoj známý především v Itálii a Francii, Španělsko má své vlastní, unikátní variace vermutu, které rozhodně stojí za to objevit.
Rozdíly mezi španělským, italským a francouzským vermutem
Španělský vermut se od svých italských a francouzských protějšků liší hned v několika ohledech. Díky použití lokálních bylin a koření získává španělský vermut jedinečnou chuť i vůni. Oproti italskému vermutu je obecně méně hořký a vedle toho francouzského zase méně sladký.
Typy španělských vermutů
Španělský vermut se nejčastěji dělí do tří hlavních kategorií:
- Vermut Blanco (Bílý vermut) – Světlý, méně sladký než červený vermut, s jemnými tóny citrusů a květin. Perfektní volba pro osvěžující koktejly.
- Vermut Rojo (Červený vermut) – Tmavší, robustnější vermut s výraznější chutí karamelu, vanilky a koření. Často podávaný samotný na ledu.
- Vermut Rosado (Růžový vermut) – Kombinace bílého a červeného vermutu, která přináší vyváženou hořkosladkou chuť s ovocnými tóny a je perfektní volbou pro teplé letní večery.
Jak správně podávat vermut?
Pokud vás zajímá, jak se vermut pije, pak tu pro vás máme hned několik variant jeho servírování.
Vermut jako aperitiv
Bylinný obsah, který nastartuje trávení i chuťové buňky, pasuje vermut na ideální aperitiv, tedy nápoj, předcházející jakémukoliv pokrmu či rovnou celému menu. Rozhodně se ale neostýchejte si vermut dopřát i jen tak, obzvlášť v horkých dnech.
Vermut jako osvěžující drink
Ve Španělsku je vermut oblíbeným nápojem pro každou příležitost – od přátelských setkání až po formální oslavy. Tradičně se podává na ledu s plátkem pomeranče nebo citronu, doplněný o olivy, které zvýrazní jeho aroma. Některé bary ho podávají i s trochou sody, což z něj činí osvěžující letní vinný drink.
Tip: Věděli jste, že existuje dokonce i unikátní drink jménem Giniris? Ten kombinuje ikonický vermut z Reus a esenci ginu. Geniální počin na jakoukoliv oslavu, ale i jen tak k posezení s knihou.
La hora del vermut
La hora del vermut alias hodina vermutu patří v některých částech Španělska k oblíbeným víkendovým tradicím. A co to vlastně znamená? Tak zavřete oči a představujte si: nastává pohodová část poledne, je těsně před obědem – chvíle, kdy se nejteplejší část dne potkává s nachlazenou skleničkou, cinkajícím ledem a vůní bylinek a vína. Hmmm, tak už víte? :)
Jak na párování vermutu s jídlem
Párování vermutu s jídlem je ve Španělsku doslova uměním. Vermut se obecně skvěle hodí k tapas – malým chuťovkám, které mohou zahrnovat olivy, sýry, uzeniny jako je jamón nebo chorizo, ale i patatas bravas či pan con tomate.
- Červený vermut a jeho kořenitost se výborně snoubí s výraznějšími tapas, jako jsou ovčí sýr Manchego nebo plátky sušené šunky.
- Bílý vermut zase vyniká jemnými citrusovými tóny, které vyvažují slanost oliv či sardinek. Skvěle se ale hodí i k lehčím pokrmům.
Pořádáte-li oslavu, posezení s přáteli nebo jen hledáte způsob, jak dodat svému dni jižanský šarm, španělský vermut je nápoj, který si určitě zaslouží vaši pozornost. Jeho bohatá historie, jedinečný chuťový profil a široké možnosti párování s jídlem z něj činí skvělou volbu pro každého, kdo si chce vychutnat něco opravdu speciálního. Ať už ho pijete samotný, na ledu, nebo v koktejlu, vermut vám vždy nabídne nezapomenutelný zážitek.
A pokud chcete ochutnat pravý španělský vermut, nakoukněte do našeho e-shopu a vyberte si z těch nejlepších značek přímo ze srdce Španělska.
Co byste měli o vermutu ještě vědět?
Jak dlouho vydrží otevřený vermut?
Otevřený vermut by měl být spotřebován do jednoho měsíce, ale vydrží i déle, pokud je skladován v chladničce.
Jak nejlépe skladovat vermut?
Vermut skladujte v chladném a tmavém prostředí, ideálně v chladničce, aby si uchoval svou chuť a čerstvost.